klimatizácia

Klimatizácia je proces úpravy kvalitatívnych parametrov vzduchu v uzatvorených priestoroch, pre systém zariadení na úpravu a rozvod upraveného vzduchu a to tepelnou úpravou vzduchu, filtráciou respektíve prevetrávaním.

Niekedy je to aj zdravotná nevyhnutnosť, napríklad v nemocniciach – operačný sál, niektorých vlakoch, spoločenských miestnostiach, reštauráciách, kaviarňach,  atď.

Klimatizácia (s filtrovaním vzduchu, úpravou vlhkosti) sa používa v miestach so zvýšenými nárokmi na čisté a hypoalergénne prostredie, ako sú operačné sály a nemocničné priestory. Pri extrémne teplom počasí dokáže zabrániť dehydratácií a kolapsom z prehriatia organizmu.

Nesprávne používanie klimatizácie vplyvom cirkulujúceho vzduchu nastaveného na extrémne nízke teploty a zlým smerom môže viesť k vysychaniu očí a ich páleniu, bolestiam hlavy, stuhnutým krčným svalom, vysušenej koži, angíne, zhoršeniu astmy a podobne. Zásadným opatrením je vyhýbanie sa tepelným šokom pri prechodoch medzi klimatizovaným a vonkajším prostredím. Zanedbaná údržba klimatizačných zariadení, hlavne výmena filtrov, môže viesť k znečisťovaniu klimatizovaného vzduchu. Najrizikovejšie je šírenie choroboplodných mikroorganizmov, najmä Legionell

Klimatizačné jednotky sú vybavené ekologickým chladivom, majú vysokú účinnosť sú spoľahlivé a čo je najdôležitejšie, sú úsporné v plnej miere zohľadňujú životné prostredie.

 

Image